International Business Friends

Your Business is under our care

Get Adobe Flash player

CZY WARTO ZAKŁADAĆ SPÓŁKĘ TYPU LTD W UK ? UCZCIWIE O ZALETACH I WADACH (CZĘŚĆ 3)

A teraz trochę o wadach ...

1) Terminy, terminy, terminy ... W brytyjskim systemie podatkowym terminy są święte, oczywiście tylko dla podatników, urzędników terminy nie obowiązują, na szczęście ogromna większość podatników nigdy nie ogląda od środka brytyjskiego urzędu skarbowego (HM R&C). Prowadząc firmę typu LTD masz obowiązek złożyć 2 sprawozdania: merytoryczne (Confirmation Statement) w terminie 14 od zakończenia roku finansowego i finansowe (Annual Accounts) w terminie aż 9 miesięcy od zakończenia roku finansowego, ale nie wolno Ci się spóźnić ani jednego dnia ! Za jeden dzień spóźnienia otrzymujesz 150 GBP kary i te kary rosną dramatycznie aż do 1 500 GBP za pół roku spóźnienia, później Rząd JKM po prostu rozwiązuje Twoją spółkę z urzędu. 

Dlatego tak ważne jest, byś wybrał solidnego agenta rejestrującego spółki typu LTD, który będzie pamiętał o terminach i przypominał Ci o nich skutecznie, najlepiej z miesięcznym wyprzedzeniem. Niestety, trafia do nas wielu klientów, którym agent zarejestrował firmę, a potem zapomniał o pozostałych obowiązkach, wtedy trzeba odzyskać od niesolidnego agenta kod dostępu do systemu (authentication code) i znaleźć nowego agenta, który złoży za nas sprawozdanie (wiąże się to na ogół ze zmianą adresu rejestracyjnego spółki). Koszt przygotowania tych sprawozdań nie jest duży, ale pracę nad nimi trzeba rozpocząć co najmniej 2 tygodnie przed terminem, gdyż zarówno sprawozdanie, jak i związana z nim opłata skarbowa, procesuje się w systemie nawet do 7 dni.  

2) Podatek dochodowy (corporation tax), który dla firm typu LTD w UK jest liniowy i wynosi 19 %. Na tle Europy nie jest to duży podatek, ale na przykład w Polsce (i w kilku innych krajach) od niedawna podatek dochodowy od małych spółek z o.o. wynosi tylko 9%, niestety prowadzenie spółki z o.o w Polsce jest wciąż dużo bardziej skomplikowane niż w UK. Podatek płacimy oczywiście nie od przychodu, tylko od dochodu, czyli od tego, ile zarobiliśmy po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu. Istnieją oczywiście legalne możliwości płacenia go na takim poziomie, by ta danina nie była uciążliwa.

3) Rejestrując firmę typu LTD jako obywatel polski, nie możemy w Polsce oficjalnie posiadać lokalu handlowego lub produkcyjnego, ani zatrudniać pracowników na umowę o pracę lub umowę zlecenie (żadnych umów wiążących się z odprowadzaniem składek ZUS). Złamanie tych zasad będzie wiązało się z koniecznością rejestracji w Polsce oddziału firmy zagranicznej, a wtedy podlegamy już pod polski system podatkowy. Możemy za to posiadać magazyn (idealne dla firm wysyłkowych) lub biuro, pełniące funkcje reklamowe, usługowe lub miejsca spotkań z klientami.


ciąg dalszy wkrótce nastąpi ...


All rights reserwed. Powered by International Business Friends LTD uk.24.info.