International Business Friends

Your Business is under our care

Get Adobe Flash player

CZY WARTO zakładać spółkę typu LTD w UK ? Uczciwie o zaletach i wadach (część 2)

Paradoksalnie, ten bardzo przyjazny system podatkowy stworzony przez Rządy Jej Królewskiej Mości, okazał się najbardziej przyjazny ... dla obcokrajowców, w tym dla Polaków (obecnie ponad 60 000 Polaków ma zarejestrowane firmy w UK). Korzystamy z prostego systemu, odprowadzamy względnie niskie podatki ... a nie musimy płacić ogromnego podatku katastralnego, jak mieszkańcy Wielkiej Brytanii. A Rząd Jej Królewskiej Mości i tak wychodzi na swoje, mają więcej zarejestrowanych firm niż powierzchni biurowej, każda firma troszkę dokłada do budżetu, a zawsze jest nadzieja, że może wyrośnie i zainwestuje na Wyspach ...


Podsumowując zalety ...

1) Nie musisz ani mieć statusu rezydenta ani faktycznie mieszkać w UK, by stać się właścicielem (shareholder) i członkiem zarządu (director) własnej spółki typu LTD zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w klasycznych "rajach podatkowych", możesz mieszkać gdziekolwiek ... na planecie Ziemia.

2) Możesz zarejestrować spółkę jednoosobowo będąc jej jedynym udziałowcem (shareholder) i jedynym członkiem zarządu (director) ... i nikt nie będzie Cię ścigał o składki ZUS wmawiając Ci, że tak naprawdę zarejestrowałeś jednoosobową działalność gospodarczą.

3) Nie ma określonych wymogów co do kapitału spółki, najczęściej wynosi on 100 GBP, ale równie dobrze może on wynosić nawet ... 1 GBP. 

4) Rejestracja spółki typu LTD trwa do 7 dni (najczęściej 2-5 dni), jest dość pracochłonna (to już  zmartwienie agenta rejestrującego spółkę), ale wymaga od Ciebie minimum formalności - wystarczą Twoje podstawowe dane: imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, nazwisko panieńskie matki, imię ojca, hasło, skan dowodu osobistego, nie jest potrzebny notariusz.

5) Po rejestracji spółki otrzymujesz od razu e-mailem certyfikat rejestracji spółki (certificate of incorporation), dokument rejestracji spółki zawierający wszystkie jej dane (incorporation IN01), standardową umowę spółki (model articles).

6) Członków zarządu (director) i pełnomocników (secretary) możesz powoływać i odwoływać za pośrednictwem agenta rejestrującego spółkę w trybie natychmiastowym (do 48 h) i przy niewielkich kosztach (po ok. 30 dniach od rejestracji).

7) Wszystkie dane spółki oraz jej sprawozdania widoczne są w internecie, co wpływa na wiarygodność spółki i nie wymaga od Ciebie przechowywania dokumentów spółki. 

8) Rząd JKM wymaga od Ciebie tylko dwóch sprawozdań rocznie, merytorycznego (Confirmation Statement) w terminie 14 od zakończenia roku finansowego i finansowego (Annual Accounts) w terminie aż 9 miesięcy od zakończenia roku finansowego, co powinno być zmartwieniem agenta rejestrującego Ci spółkę, a których koszt wykonania jest stosunkowo niewielki.

9) Rejestracja w Brytyjskim Urzędzie Skarbowym jest wymagana dopiero po 3 miesiącach od wystawienia pierwszej faktury, co powinno być zmartwieniem agenta rejestrującego Ci spółkę i również nie jest kosztowne.

10) Nie masz obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli nie chcesz otrzymywać brytyjskiej emerytury.

11) Jeśli pragniesz w przyszłości otrzymywać w UK podstawową emeryturę państwową (new state pension), wystarczy zatrudnić się w swojej firmie jako członek zarządu (director) i ustalić sobie wynagrodzenie na takim poziomie, żeby składki emerytalne nie były wysokie (może być to nawet kwota ok. 20 GBP miesięcznie), ale emerytura podstawowa w UK jest niewielka, wynosi tylko 48 GBP tygodniowo po 10 latach i 168,60 GBP tygodniowo po 35 latach pracy. 

12) Od niedawna nie ma już konieczności odwiedzania Wysp Brytyjskich (bo i po co, tam na ogół taka paskudna pogoda), żeby otworzyć rachunek bankowy w brytyjskiej instytucji finansowej (otrzymujesz wirtualną kartę debetową od razu, a plastikową kartę debetową w ciągu 2 tygodni na adres w Polsce), wymagane jest tylko posiadanie strony internetowej i dostarczenie rachunku potwierdzającego polski adres zamieszkania członka zarządu (director).

13) Można również otworzyć rachunek bankowy dla firmy typu LTD w banku w Polsce (dobry agent rejestrujący spółkę pomoże w załatwieniu tych formalności, gdyż większość banków w Polsce takich kont nie otwiera), co ma tą zaletę, że możemy wpłacać i wypłacać pieniądze w bankomatach w Polsce bez dodatkowych kosztów.

14) Twoja Firma jest zwolniona z obowiązku rejestracji VAT do wysokości 85 000 GBP przychodów rocznie (ok. 425 000 PLN), czyli limit jest ponad 2 razy większy niż w Polsce. 

15) Jeśli, niestety, masz jakiekolwiek zobowiązania jako firma lub osoba fizyczna, a chcesz je spłacać sukcesywnie i uniknąć sytuacji, że komornik zajmuje Ci wszystkie rachunki bankowe, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: Twoja firma typu LTD i jej rachunki bankowe są poza polskim systemem prawnym i są nietykalne dla polskiego komornika.             


Zapraszamy na str 3 artykułu

 Strona 3  

 


All rights reserwed. Powered by International Business Friends LTD uk.24.info.